85 év után újra repül magyar lajstromjelű hidroplán
A hétvégén hajtotta végre első tesztrepüléseit az Aeroexpress hidroplánja, ami az első lépés a magyarországi vízirepülés újraélesztéséhez, írja az Airportal.hu.
Magyarország vizein 1937 óta ez volt az első, magyar lajstromjelű hidroplán által teljesített repülés.

Hidroplánok a Dunán az I. világháború után. Fotó: Fortepan / Weygand Tibor
A speciális repülőgépet a svájci bejegyzésű Awenta Vertriebs GmbH vásárolta meg korábbi norvég tulajdonosától, majd adta az Aeroexpress Kft. üzemeltetésébe. A Cessna U206F Stationair amfíbia 2021. augusztus 18-án érkezett Magyarországra, majd elvégzték a vámeljárást, valamint a magyar honosítását. Ezután 2021. december 22-én repült először HA-SEA lajstromjellel a most már magyarosított hidroplán.
Az Aeroexpress eseti hatósági engedélyek alapján 2022. február 4-én és 5-én hajtotta végre az első vízi tesztrepüléseket a műveletek idejére lezárt Duna egy rövid szakaszán Adony és Lórév között.
A rendszeres és kereskedelmi jellegű vízirepüléshez a vonatkozó hajózási és légügyi szabályozások frissítésére még ugyan várni kell a törvényhozás részéről, azonban a közlekedési hatóság fejlesztéseinek köszönhetően az elvi lehetőség jelenleg nyitva áll a működtetés előtt.
A fő feladatot a két részterület eljárásrendjeinek összehangolása és annak törvénybe foglalása jelenti a magyarországi vízirepülés újraindításának érdekében – olvasható az Aeroexpress honlapján megjelent tájékoztatásban.
Tulajdoni háttér
Az Aeroexpress Kft-t tavaly hozták létraóe. Somogyi-Tóth Dániel karmester-orgonaművész, az Aeropark repülőmúzeumot működtető Légiközlekedési Kulturális Központ alapítója, valamint unokatestvére, Széchey Márton Airbus-oktatókapitány tulajdonolják Marozsi Lászlóval és Házas Gáborral. A cég üzemeltetési hátterét a Simon Martin vezette, bőnyi székhelyű Flyby Aero nyújtja, és
már van hivatalos partnerük is, a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata (VMSZ).
A cég névválasztása a legendás Aeroexpress Rt., Magyarország történelmének egyik első légitársaságára utal, ami 1923-ban kezdte meg működését a Dunán és a Balatonon személy- és postaszállítással, azonban a reptéri infrastruktúra fejlesztésével a vízirepülés az 1930-as évek második felében háttérbe szorult, majd végül teljesen meg is szűnt idehaza.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mennyire van szükségünk az agyunkból a túléléshez?
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez